Azokból a színészekből, akik egyféle műfajra specializálódnak, egy idő után mindig előtör az igény, hogy valami másban is kipróbálják magukat. Ez elsülhet rosszul, de akár kellemes meglepetések is születhetnek belőle. A következőben 10 vérbeli akciósztárokról lesz szó akik, több-kevesebb sikerrel, kirándulást tettek a vígjátékok világába.
Sylvester Stallone – Oscar (1991)
A Rocky és Rambo filmeknek köszönhetően Sylvester Stallone a világ talán legismertebb akciósztárjává vált. 1991-ben született egy kísérlet arra, hogy komikus szerepben is kipróbálhassa magát. Az Oscar egy francia vígjáték amerikai feldolgozása, a nagy gazdasági világválság éveiben játszódik New Yorkban. A történet főhőse egy alkoholcsempészetből megvagyonosodott gengszter, aki haldokló apjának tett ígérete szerint megpróbál jó útra térni. Az Oscar kritikai és nézettségi szempontból is megbukott Amerikában, még a 35 millió dolláros gyártási költséget sem hozta be. Ellenben Európában kedvezőbb volt a fogadtatás, a magyar nézők körében kifejezett népszerűségre és közkedveltségre tett szert a helyzetkomikumokban bővelkedő maffiakomédia.
Arnold Schwarzenegger – Ikrek (1988), Ovizsaru (1990), Junior (1994), Hull a pelyhes (1996)
Az akciófilmek történelmének másik kiemelkedő egyénisége Stallone mellett a Stájerország egyik eldugott falucskájában született Arnold Schwarzenegger. Kalifornia egykori kormányzója már az 1979-es Kaktusz Jackben is megvillantotta komikus vénáját, azonban 1988 és 1996 között szabadult el a pokol. Ebben az időszakban elsőként az Ikrekkel jelentkezett, amelyben Danny DeVito testvérét alakítja. Ez volt az első olyan vígjáték, ami Schwarzenegger fizikai adottságaiban rejlő humorforrásra épült, és egészséges öniróniával próbálták ezt kiaknázni. 1990-ben jött az Ovizsaru, amiben az osztrák színész először dolgozott hosszabb ideig gyerekekkel: "Szabályszerűen leizzadtam. Úgy éreztem magam, mint a karakterem a filmben." 1994-ben ismét Danny DeVito-val dolgozott a Juniorban és a történet egy önmagát teherbe ejtő orvosról szól. A rendkívül bárgyú történet óriási sikerré vált köszönhetően a főszereplők közti harmónikának, és DeVito-val azóta is fontolgatják egy esetleges harmadik közös film megvalósítását. Ám Schwarzenegger 1996 óta nem jelentkezett újabb vígjátékkal a Hull a pelyhes fogadtatása óta. A sztori egyébként megtörtént eseten alapul, a ’80-as években valóban összeverekedtek a szülők a rendkívül kapós Káposztaföldi babák utolsó darabjaiért karácsony előtt.
Bruce Willis – Jól áll neki a halál (1992)
Az alapvetően akciófilmekben utazó Bruce Willis eddigi karrierje során is sokoldalúságáról tett már tanúbizonyságot – többször feltűnt romantikus vígjátékokban és szerepelt a Jóbarátokban. Willis változatos szerepválasztásainak egyik nagyszerű példája a Jól áll neki a halál plasztikai sebésze. A történet szerint a hiú, öregedő díva (Meryl Streep) elcsábítja barátnője (Goldie Hawn) vőlegényét. Az elhagyott nő bosszút esküszik, és 14 évvel később ráveszi a boldogtalan férjet, hogy végezzenek feleségével – ám nem tudja, hogy riválisa örök ifjúságot biztosító bájitalt ivott, és képtelen meghalni. Bruce Willis a tutyimutyi alak megformálásában láthatóan örömét leli – habár maga a film vegyes fogadtatásban részesült a kritikusok körében.
Dwayne Johnson – Fogtündér (2010)
Napjaink egyik legnagyobb akciósztárja kétség kívül Dwayne Johnson. A Szikla becenévre hallgató ex-pankrátor filmes karrierje során előszeretettel vállalt már be a fizikai adottságaira önironikusan reflektáló szerepeket. Habár az ilyen jellegű vígjátékok egyik legnépszerűbb darabja a Baywatch, mégis izgalmasabb felhívni a figyelmet a Fogtündér című csodára. Ebben ugyanis a polinéz származású testépítő tüllszoknyában és cicanadrágban komédiázik. A „műalkotás” arról szól, hogy a jégkorongliga egyik legkeményebb játékosa nem hisz a mesékben és kijelenti, hogy a fogtündér nem létezik. Ezek után a sportoló a hitetleneket vizsgáló bizottság előtt találja magát, akik két hét tündérlétre ítélik és szárnyakat is adnak neki. A film többnyire negatív értékeléseket kapott a kritikusoktól, viszont bevételi szempontból sikeresen teljesített.
Vin Diesel – Gorilla bácsi (2005)
A Pitch Black, XXX, Halálos iramban és Riddick filmek sztárját sem kell bemutatni a műfaj rajongóinak. Ám az Ovizsaru útján járva Vin Diesel is bébiszitternek állt egy film erejéig. A különleges bevetésen lévő kommandós egy veszélyes felfedezést tett tudós gyermekeire vigyáz. A néhány hónapostól a kamaszlányig terjedő korosztályú porontyok felügyelete kapcsán a keményfiú megtanul pelenkázni, babakocsival, pótkerekes biciklivel bánni. Az amerikai közönség imádta a filmet és az az érdekes helyzet állt elő, hogy bevételeket tekintve a Gorilla bácsi megelőzte a Vin Diesel nevével fémjelzett Riddick 2 akciófilmet. Érdemes megfontolni a pályamódosítást. :)
Chuck Norris – Szuperhekus kutyabőrben (1995)
Kigondolta volna, hogy listánk egyetlen kutyás filmje a közismerten isteni képességekkel rendelkező Chuck Norris-hoz köthető? Habár a mester a könnyedebb hangvételű filmjében is ádáz bűnözők nyomában jár hűséges, négylábú társa kíséretében: egy San Diego-i detektív meggyilkolásának körülményeit vizsgálják, aki történetesen az eb gazdája volt. Természetesen ebben az esetben nem jelent a nyomozásból való kizárást a személyes érintettség.
Jean-Claude Van Damme – Jóbarátok (2006)
Belgium legnagyobb akciósztárjának pályafutásában egyetlenegy mini kitérő található a komédia műfajába: a Jóbarátok második évadába beugrott saját magát alakítani. A karrierje csúcsán álló belga akciósztár a sorozat szerint legújabb filmjét forgatja, amelyben Ross majma is szerepet kapott. A csapat meglátogatja Marcelt a felvételek közben, ahol a híres színész kiszúrja magának Rachelt és randira hívja - az események pedig igen érdekes fordulatot vesznek. A Jóbarátok rajongói számára felejthetetlenné vált az epizód, Van Damme pedig egy csapásra az egyik legmenőbb vendégszereplője lett a szériának.
Jean Reno – Jöttünk, láttunk, visszamennénk (1993)
Ha Bruce Willis-nél kiemeltük, mennyire sokoldalú színész, akkor ez hatványozottan igaz Jean Reno-ra is – nem túlzás azt állítani, hogy minden létező műfajban kipróbálta már magát. Jeno Reno akciószínész mivoltának létjogosultságát az adja, hogy a tengerentúlon a legsikeresebb filmjei krimik, thrillerek vagy akciófilmek, gondoljunk csak a Mission Impossible első részére, a Godzillára, a Roninra, vagy A Da-Vinci kódra. Ha egy szikár francia karakterre van szükség, Reno a producerek első választása. Nem mellesleg hazájában is sok emlékezetes alakítás fűződik nevéhez a fenti műfajokban: például a Nikita, Leon, a profi, Bíbor folyók 1-2 vagy a Farkasok birodalma. Azonban a legemlékezetesebb általa megformált karakter egy időutazó középkori lovag – aki egy tévesen kotyvasztott bájitalnak köszönhetően a ’90-es évek Franciaországában köt ki hű pajzshordozója társaságában. A Jöttünk, láttunk, visszamennénk akkora közönségsiker lett, hogy még két folytatást is megért, illetve egy amerikai remake is készült belőle.
Jason Statham – A kém (2015)
Habár modellként kezdte karrierjét, Guy Ritchie meglátott benne valami mást is, és élete első szerepét ajánlotta fel neki A Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacsőben. Innentől olyan népszerű akciófilmekben tűnt fel, mint a Blöff, Az olasz meló, a Crank – Felpörögve, A feláldozhatók 3. része, Halálos iramban 7-8 vagy az összes A szállító film – és nem mellesleg, szinte az összes kaszkadőrjelenetét maga hajtja végre. Ezek után Statham Magyarországra érkezett, hogy eljátssza önmaga paródiáját A kém-ben: az általa alakított figura nagyon keménynek képzeli magát, nem győz hencegni a hihetetlenség határát súroló anekdotáival – ám csak a szája nagy, a valóságban egy igazi balfék. Statham-nek annyira jól állt az önirónia, hogy a kritikusok elismerését is kiérdemelte – ami nagyjából az egyetlen pozitívum volt a filmmel kapcsolatban.
Mel Gibson – Mi kell a nőnek? (2000)
Mai szemmel nézve nem akciósztárként gondolunk Mel Gibsonra, ám valójában mégis akként vált világsztárrá (aztán persze később más irányba terelődött pályafutása). Az ausztrál színész 1979-ben futott be a Mad Max filmekkel, majd rögtön utána jött a Halálos fegyver széria is. Igaz, hogy sok egyéb műfajban is kipróbálta magát, de az akciódús szerepekben aratta színészként a legnagyobb sikereit – egészen 2000-ig. A romantikus vígjáték főhőse Nick Marshall, egy megtestesült macsó, akit igen érzékenyen érint, hogy női főnököt kap. A férfit egy áramütéssel kombinált villámcsapás éri fürdőszobájában, melynek köszönhetően hallani kezdi a hölgyek gondolatait és a kezdetben átoknak tűnő képességet az előnyére kovácsolja. Habár a kritikusok alaposan lehúzták a filmet, a nézőknek rendkívül bejött a hímsoviniszta Mel Gibson, ugyanis a banális sztori rekordbevételt hozott: a 70 millió dolláros költségvetéshez képest 374 millió dollárt szedett össze a mozipénztárakban.