Kultúra minden mennyiségben

KultúrSokk

KultúrSokk

Zseni vagy őrült? - A Daniel Day-Lewis életmű

2018. május 13. - Péntek Tünde

Milyen messzire képes elmenni egy színész, ha a szerepe megformálásáról van szó? Nos, egy háromszoros Oscar-díjas művész esetében nincsenek határok. A filmtörténet eddigi legsikeresebb színésze vélhetően abban is világklasszis, hogy elképesztő szakmai bravúrjaival fordított arányosságban ismeri…

Tovább

Gravitáció

Hazánkba is megérkezett az a film, amelyről a kritikusok szuperlatívuszokban beszélnek és nem kisebb jelzőkkel illetik, mint „az évszázad sci-fije”. Lássuk csak, miért is érdemes megnéznünk a Gravitációt! A televíziós reklámokból és a rövid tartalomismertetőkből kiderül, hogy a film arról szól,…

Tovább

Marlene Dietrich viharos élete

Megélt két világháborút, három országot is az otthonának tudott nevezni és az egész világ a lába előtt hevert. Születésének 109. évfordulója alkalmából Marlene Dietrich-re emlékezünk. Berlinben született 1901. december 27-én Marie Magdalene Dietrich von Losch, aki porosz rendőrtiszti családból…

Tovább

Gertrude Ederle, a Tengerek Királynője

”Nem akarom feltétlenül megérinteni a Holdat, amíg láthatom a csillagokat” – mondta Gertrude Ederle, aki az első nő volt, kinek sikerült átúsznia a La Manche csatornát pontosan nyolcvanöt évvel ezelőtt. Gertrude Ederle 1906-ban született egy német származású amerikai családban. A kislányt szörnyű…

Tovább

Stronger (Bostoni erő)

2013. április 15. az Egyesült Államok egyik legsötétebb napjaként vonult be a történelembe: a bostoni maraton céljánál egy csecsen származású testvérpár robbantást követett el, melynek következtében hárman életüket vesztették (köztük egy nyolcéves kisfiú is), illetve közel kétszázan megsebesültek. A…

Tovább

London – az európai Big Apple

A pezsgő nagyvárosi légkör átéléséért nem kell a tengeren túlra utaznunk, elég átkelni a La Manche csatornán és Londonba menni. A történelem, a kultúra, a látvány és a szórakozás metszéspontján elhelyezkedő 12 millió lakost számláló brit fővárosban számtalan lehetőség kínálkozik a turistáknak,…

Tovább

Egy hét Marilynnel

A herceg és a színésznő című 1957-ben készült angol romantikus vígjáték forgatási helyszínére kalauzol minket a valós eseményeket feldolgozó film, melyben nemcsak a világklasszis színészek idéződnek meg újra a vásznon, hanem egy szerelmi történet kibontakozásának is szemtanúi lehetünk. Marilyn…

Tovább

Stieg Larsson: Millennium trilógia

A tavalyi év egyik legfelkavaróbb alkotása A tetovált lány című amerikai film volt, amely óriási kasszasikerré és kultuszfilmmé vált. Azonban a film alapjául szolgáló regény-sorozat már évekkel korábban tartolt a bestseller listákon. A krimik rajongói előtt nem titok, hogy az utóbbi években…

Tovább

Katharine Hepburn, a legtöbb Oscarral kitüntetett színésznő

Katharine Hepburn hosszú élete során összesen negyvennégy filmben játszott, és alakításaival négyszer nyerte el az Oscar-díjat: ezzel a színészek között ő a legtöbb aranyszobrocskával kitüntetett színész, hiszen tizenkétszer jelölték, melyből négy alkalommal kapta meg a díjat. Katherine Hepburn…

Tovább

Az Empire State Building lenyűgöző nagysága

Nyolcvanadik születésnapját ünnepli New York legmagasabb felhőkarcolója, az Empire State Building. Miért is nevezik előszeretettel New York-ot a Nagy Almának? Valójában nincs egyetlen elfogadott magyarázat sem e kérdésre, a következő alternatívák közül válogathatunk: először is Edward S. Martin A…

Tovább

Arthur Miller és drámái

„Komoly dolognak tartom a színházat, olyannak, amely az embert emberibbé teszi - vagy teheti, és megszabadítja magányosságától” –vallja művei előszavában Arthur Miller, a huszadik század egyik legkiemelkedőbb drámaírója. 1915. október 17-én született Arthur Asher Miller New Yorkban. Szülei lengyel…

Tovább

A nagy Gatsby

„Daisy fiatal volt, és az a mesterséges világ, amelyben élt, orchideák illatától volt terhes, a napok könnyeden felszínes, derűs társaságban teltek, s az új esztendő ritmusát diktáló zenekarok új muzsikával dalolták el az értelmét és szomorúságát.” F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby-t érte az a…

Tovább

Annabelle démonjai

Az ijesztgetős horrorok rajongóinak legnagyobb örömére már a hazai mozikban is fut az Annabelle második része, amelynek középpontjában egy démonok által megszállt játékbaba áll. A szokásos horror kliséken kívül mégis az a legijesztőbb az egész történetben, hogy bizony valóságalapja is…

Tovább

A finn szigetvilág felfedezése

Hajózni a Balti-tengeren egy életforma. A szigetvilág káprázatos látványa állandóan változó hátteréül szolgál az akár több napig tartó utazásnak, amely a gyönyörködés mellett egyéb fontos szükségleteket is kielégít a Baltikumban élő emberek számára. A finn és svéd szigetvilág, összefoglalónéven az…

Tovább

Dan Brown: Inferno

Néhány évvel ezelőtt az egész világot megrengető viták törtek ki egy könyv nyomán, melynek címe A Da Vinci-kód. Dan Brown azóta világhírnévre tett szert és most jelent meg magyar nyelven legújabb kötete, melynek főszereplője ismét Robert Langdon. Robert Langdon szimbólumkutató és nyelvész immár…

Tovább
süti beállítások módosítása