Kultúra minden mennyiségben

KultúrSokk

KultúrSokk

A hátborzongatás pszichológiája

2018. május 27. - Péntek Tünde

Utazzunk együtt az emberi elme legrejtettebb zugaiba és tárjuk fel a félelem varázslatának titkait! Felfedező túránk főbb állomásait nyolc elmélet alkotja, melyek egyre sötétebb helyekre vezetnek minket. A rémület bűvöletében A horrorban van valami, ami közvetlenül és önkéntelenül a legősibb…

Tovább

A Machu Picchu felfedezése

A perui Andokban fekvő hegyi várost a helyi indiánok mindig ismerték, de a világ közvéleménye előtt Hiram Bingham eredményei tudatosították létezését. Ez volt az amerikai régészet legnagyobb felfedezése, melyre pontosan 99 éve került sor. A Yale Egyetemen dolgozó Hiram Bingham 1906 és 1915 között…

Tovább

A Seychelle szigetvilág

Harmincöt éve ezen a napon vált függetlenné az Egyesült Királyságtól az Indiai-óceán egyik legnépszerűbb üdülő paradicsoma, a Seychelle-szigetek. Afrika önálló államai közül a Seychelle Köztársaság népessége a legkisebb: 81 ezer fő. A Seychelle-szigetek fővárosa Victoria és 455 négyzetkilométernyi…

Tovább

A Kilimandzsáró hava

Nyolcvannégy éve jutott fel az első női hegymászó a Kilimandzsáró csúcsára, amely Afrika egyik gyöngyszeme és meghódítása leírhatatlan élmény nyújt az arra látogatóknak. A Kilimandzsáró Tanzániában, a kenyai határ közelében található. Minden kétséget kizáróan ez Afrika legmagasabb hegycsúcsa, bár…

Tovább

Nagy szemek

A „furcsa” filmjei révén közismert Tim Burton két év kihagyás után jelentkezett legújabb alkotásával. A Nagy szemekkel igazi meglepetést okozott, mivel régóta bevált receptjét jócskán módosította: új színészek, új színek és semmi sötétség. A felszín alatt azonban jóval több bújik meg, mint azt…

Tovább

Károly herceg titkai

A mai napon minden bizonnyal nagy ünnepélyt tartanak a Buckingham palotában, mivel 1948. november 14-én született a királynő idősebb fia, Károly herceg. Teljes nevén Charles Philip Arthur George a Buckingham palotában látta meg a napvilágot és születésekor máris Edinburgh hercege címet kapta. A kis…

Tovább

Cook kapitány utazásai

1776. július 11-én indult harmadik, és egyben utolsó, útjára James Cook angol felfedező, aki jócskán átírta az addig készült térképeket. 1728. október 27-én született az angliai Martonban James Cook. Alacsony sorból származott, de édesapja felismerve fia tehetségét, kiskorától iskolákba járatta.…

Tovább

A Paradicsom meghódítása

1492. október 12-én érte el a híres felfedező, Kolumbusz Kristóf, Amerika partjait egy hónapnyi hánykolódás után, bár egész életében azt hitte, Indiába jutott el. Genovában az utókor számára ismeretlen időpont született Cristoforo Colombo (portugálul Cristóvão Colombo, spanyolul Cristóbal Colón,…

Tovább

Amerigo Vespucci, aki egy kontinensnek adta nevét

Sevillában halt meg 1512. február 23-án a spanyol és portugál szolgálatban álló híres itáliai hajós és felfedező Amerigo Vespucci, aki kimondta: Kolumbusz új földrészen járt. 1451. március 9-én Firenzében Nastagio Vespucci negyedik gyermekeként látta meg a napvilágot Amerigo egy tekintélyes, ámde…

Tovább

Ferenc József, a magányos császár

A Habsburg Monarchia leghosszabb ideig hatalmon lévő uralkodója, Ferenc József kilencvenöt éve ezen a napon hunyt el. Ferenc Károly főherceg és Zsófia bajor hercegnő első fiúgyermeke, Ferenc József, 1830. augusztus 18-án Bécsben látta meg a napvilágot. Ferenc Józsefet gyermekkorától úgy nevelték,…

Tovább

Teleki Sámuel afrikai utazásai

Hazánk legjelentékenyebb Afrika kutatója, Teleki Sámuel 96 éve hunyt el. Felfedező útjainak eredményeit az egész világ ismeri. Teleki Sámuel Sáromberkén született 1845. november 1-jén. A neves erdélyi Teleki család református ágának leszármazottja. Elődei közül számos jelentős tudós és államférfi…

Tovább

Az Eiffel-torony születésnapja

122 éve ezen a napon fejezték be a Párizs jelképének számító Eiffel-torony építését. Az 1889-es világkiállításra készült épületet eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna. A torony megálmodójáról, Gustave Eiffel mérnökről kapta nevét, aki a budapesti Nyugati Pályaudvar elkészítője,…

Tovább

Az Aranycsapat és a svájci világbajnokság

Világbajnoki címért érkezett, de meg kellett elégednie a második hellyel az Aranycsapatnak. Sokan keresték a rejtélyes okot, mellyel megmagyarázható lett volna a korábban elképzelhetetlen vereség, ám mai napig nem derült fény a titokra, mi történt a verhetetlennek hitt magyar csapattal. Az 1954-ben…

Tovább

Vasco da Gama első utazása Indiába

1497. július 8-án indult nagyszabású felfedező útjára Vasco da Gama. Próbálkozását siker koronázta, mivel megtalálta a tengeri útvonalat Indiába. Ezzel Portugália előtt újabb távlatok nyíltak meg kereskedelem és gyarmatosítás terén egyaránt. Miután Kolombusz Kristóf spanyol zászló alatt felfedezte…

Tovább

Március 8. – Köszönet a nőknek

Március 8-án sok országban a nőké a főszerep majdnem egy évszázada. Hogyan teremtődött meg ez a szokás? Miért is kell köszönetet mondani a hölgyeknek? Lássuk csak! Egészen a XIX. századig kell visszamennünk, hogy megismerhessük a nőnap eredetét. 1857. március 8-án New Yorkban a textiliparban…

Tovább
süti beállítások módosítása