Kultúra minden mennyiségben

KultúrSokk

KultúrSokk

Madame Tussaud panoptikuma

2018. június 10. - Péntek Tünde

„Az utcáról belépve a látogató egy gazdagon dekorált, tükrös szalonban találja magát. Itt ül egy idős hölgy, akcentusa elárulja gall származását. Amikor mozdulatlan, azt hiheted, maga is a viaszfigurák egyike. Ő Madame Tussaud, egy hölgy, aki önmaga is látványosság.” (Részlet egy 1842-es…

Tovább

Louis Armstrong, a dzsessz királya

Nemcsak dzsesszmuzsikus volt, hanem szórakoztatóművész is, és a dzsessz elterjedése, valamint a fekete bőrű muzsikusok elfogadása nagy mértékben köszönhető munkásságának. Louis Daniel Armstrong a hivatalos adatok szerint 1901. augusztus 4-én született New Orleansban (bár ő maga 1900. július 4-ére,…

Tovább

Gilbert Bécaud, a „sanzon-gyáros”

Tíz éve halt meg a világhírű francia sanzonénekes, Gilbert Bécaud. „A jó dal titka a jó szöveg, ezért dolgozom mindig a legjobb szerzőkkel” - mondta egyik utolsó interjújában. A francia sanzon egyik legnagyobbika Francois Gilbert Silly néven született Toulonban 1927. október 24-én. A helyi és a…

Tovább

The Master

Az idei Oscar-szezon hemzsegett a nagyszerű filmektől és lenyűgöző alakításoktól – így a nagy számok törvénye alapján 1-2 érdemleges film kiesett a díj-szórásból. A The Master is erre a sorsa jutott, pedig a rendkívül felkavaró alkotás egy átlagos évben akár tarolhatott volna. A The Master már a…

Tovább

Térkép a csillagokhoz

Amikor először olvastam valahol a film címét, jó érzés töltött el és egy gyönyörű, felhőtlen nyári éjszakai égboltot láttam magam előtt. Amikor megnéztem a film bemutatóját, rájöttem, hogy nem egészen erről van szó, de egy Hollywoodban játszódó történet azért még csilloghat. Amikor pedig magát a…

Tovább

Elvis – The Wonder of You

Hazánkba is megérkezett az a 12 állomásos koncertsorozat, amelyen óriás kivetítőn láthattuk és hallhattuk a rock and roll királyát, Elvis Presley-t, akinek hangját egy szimfonikus zenekar kísérte. Az est házigazdája pedig nem más volt, mint özvegye, Priscilla Presley. Azt hiszem, Elvis Presley-t…

Tovább

A Kossuth-díj története

„A magyar törvényhozás 1848 március tizenötödikének a  százados évforduló alkalmából való méltó megörökítése  céljából a magyar alkotó  munka jutalmazására „Kossuth-díj”-at  alapít” – olvasható az 1948. évi XVIII. törvényben. A Kossuth-díjjal eredendően a tudomány, a művészet, az irodalom valamint…

Tovább

X-Men – Az eljövendő múlt napjai

Az eredeti X-Men-trilógia hőseihez ebben a filmben a figurák fiatalkori énjét megtestesítő szereplők csatlakoznak, hogy nagyszabású, történelmi jelentőségű csatában mentsék meg a jövőt. Az X-Men-filmek összes legendája együtt kezeskedik azért, hogy a sorozat leglátványosabb és legizgalmasabb része…

Tovább

Farkas (4DX)

Az X-Men széria legújabb darabja megérkezett a hazai mozikba. Ezúttal Farkasé az abszolút főszerep, a történet pedig a 3. film, Az ellenállás vége után játszódik, méghozzá Japánban. Vajon az adamantium karmok élesebbek, mint a szamuráj kardok? Végre elkészült az X-Men széria legújabb darabja, amely…

Tovább

A stílusteremtő Wesselmann

78 éve ezen a napon született a pop-art irányzat egyik meghatározó képviselője Tom Wesselmann. A pszichológiából diplomázott festő provokáló hatású aktsorozatával írta be magát a művészet történetébe. 1931. február 23-án született az Ohio állambeli Cincinnatiban Tom Wesselmann. 1949-ben iratkozott…

Tovább

X-Men: Az elsők

A képregény filmek virágkorát élik napjainkban, nemcsak újabbnál újabb hősök történetei elevenednek meg a filmvásznon, hanem a bevált receptet ismét felhasználva szinte mindegyiknek a folytatása is elkészül. Jelenleg az ötödik X-Men film fut a mozikban. Az X-Men – A kívülállók 2000-ben indult…

Tovább

X-Men – Apokalipszis

A nagy X-Men rajongók már az első előzetes megjelenése előtt várták a filmet, hiszen ki ne lenne kíváncsi a kedvelt karakterek újabb kalandjaira. Annak ellenére, hogy hamar kiderült, hogy ismét egy előzményalkotással van dolgunk, így már látatlanban biztosak lehettünk benne, hogy kedvenceinknek nem…

Tovább

Andersen mesés világa

Kétszáznégy éve ezen a napon született Andersen, a legnagyobb dán meseíró. Művei nemcsak gyerekeknek szólnak, hiszen Andersen egész élete visszaköszön belőlük. 1805. április 2-án Dánia harmadik legnagyobb városában, Odensé-ben látta meg a napvilágot Hans Christian Andersen. Nagyon szegény családból…

Tovább

Sully – Csoda a Hudson folyón

Clint Eastwood nevét színészként ismertük meg, viszont az immár 86 éves világsztár rendezőként munkálkodik az utóbbi 1-2 évtizedben. Minden munkáján felismerhető kézjegye: olyan átélhető és megdöbbentő filmeket készít, amelyek reprezentálják azt a néha már elveszettnek hitt mítoszt, hogy mit is…

Tovább
süti beállítások módosítása